12.12.12 - Cavaliers Well Represented on GLIAC All-Academic Teams

Athletics, 2012-12-12

Bay City, Mich. – The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference has announced the 2012 Fall All-Academic & All-Academic Excellence Teams, and Walsh University is well represented with 70 student-athletes. Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student.

All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49.  Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0. The Cavaliers have 40 student-athletes on the All-Academic Team and 30 on the All-Academic Excellence Team.

ALL-ACADEMIC TEAM
     
Men's Cross Country      
Justin Eddy Jr. Business Perry, OH/HS
Chris Gillis Jr. Bio-Chemistry Columbus, OH/Bishop Ready
Justin Groubert So. Acutuary Sciences Hartville, OH/Lake
Chase Harshbarger Sr. Criminal Justice (Sociology) Akron, OH/Archbishop Hoban
Matt Roshak So. Math Education North Canton, OH/Hoover
Women's Cross Country      
Katelyn Ryan So. Nursing Alliance, OH/Marlington
Lissa Yoder Sr. Pre-Physical Therapy Cortland, OH/Maplewood
Men's Soccer      
Juan Amaya So. International Business Uniontown, OH/Green
Ben Clossin Jr. Business Management Aurora, OH/HS
Quebec Gibbins Sr. Communications Canton, OH/Jackson
Christopher Lynch Jr. Education Bellbrook, OH/HS
Women's Soccer      
Lauren Block Jr. Nursing Canton, OH/GlenOak
Elizabeth Broome Jr. Physical Therapy Doylestown, OH/Chippewa
Kirsten Gillespie Jr. Psychology Hinckley, OH/Highland
Tara O'Neill So. Biology/Pre-Phys. Therapy Uniontown, OH/Green
Rachel Rucker Jr. Nursing Uniontown, OH/Lake
Erin Zaleski So. Liberal Arts Alliance, OH/HS
Women's Tennis      
Alisha Angle So. Biology/Pre-Dental Lexington, OH/HS
Boni Byelene Jr. Biology/Pre-Med North Canton, OH/Hoover
Jaclyn DiDomenico Jr. Psychology/Pre-Phys. Therapy Canfield, OH/Cardinal Mooney
Allison St. George Sr. Clinical Psychology Boardman, OH/Cardinal Mooney
Shellie Webster Sr. Pre-Dentistry Lexington, OH/HS
Men's Golf      
Stephen Ely Sr. Biology/Pre-Med Brunswick, OH/Padua Franciscan
Dennis Finneran Sr. Biology/Pre-Med Wadsworth, OH/HS
Michael Mann Sr. Pre-Med Louisville, OH/HS
Volleyball      
Paige Chandler Jr. Accounting/Finance Cincinnati, OH/McNicholas
Hannah Duran Sr. Nursing Grafton, OH/Midview
Rebecca Moore So. Education North Canton, OH/Hoover
Krissy Sokol Jr. Education Akron, OH/Archbishop Hoban
Dena Solly So. Nursing Valley View, OH/Cuyahoga Heights.
Mandy Taylor Jr. Business/Marketing Amherst, OH/Amherst Steele
Football      
Clay Cooper Sr. Psychology Warren, OH/Howland
Zach Durant So. Business Management Twinsburg, OH/Walsh Jesuit
Cory Farcas Jr. Finance Hubbard, OH/HS
Nathen Filut Jr. Criminal Justice (Sociology) Strongsville, OH/HS
Kyle Kelly So. Liberal Arts Akron, OH/Manchester
Michael Kohler Jr. Education Uniontown, OH/Green
Ethan Oliver Sr. Management/Finance Versailles, OH/HS
Anthony Schrock So. Business Management Wadsworth, OH/HS
Steven Smith Jr. Education Norton, OH/HS
       
ALL-ACADEMIC EXCELLENCE TEAM      
Men's Cross Country      
Jordan Groubert Sr. Chemistry Hartville, OH/Lake
Evan Reed So. Accounting Canton, OH/Jackson
Adam Stilgenbauer Sr. Government/Foreign Affairs New Philadelphia, OH/Tusky Catholic
Jackson Zaremba So. Pre-Med Canton, OH/GlenOak
Women's Cross Country      
Kelsey Dickey So. Education Cortland, OH/Lakeview
Gabrielle DiTullio So. Education Galion, OH/Northmor
Men's Soccer      
Matt Bly Sr. Biology/Pre-Med Bellbrook, OH/HS
Christopher Hershberger So. Education Uniontown, OH/Lake
Darby Melville So. Business Newcastle, England/Gateshead
Kain Melville So. Business Newcastle, England/Gateshead
Women's Soccer      
Sara Boytim Sr. Special Education Springboro, OH/HS
Carley Adams Sr. Nursing Louisville, OH/HS
Olivia Buttery Jr. Pre-Physical Therapy Canton, OH/Jackson
Lauren Frank So. Biology Copley, OH/HS
Lauren Jokovich Jr. Special Education Canton, OH/Jackson
Molly Martin Sr. Special Education Canfield, OH/HS
Erin Naumann Sr. Psychology Medina, OH/Highland
Gina Pinzone Sr. Nursing Cleveland, OH/Padua Franciscan
Kelly Sklenar Sr. Pre-Physical Therapy Canfield, OH/HS
Mollie Vanover Sr. Nursing Tipp City, OH/Tippecanoe
Women's Tennis      
Kayla Shaheen Sr. Business Management Canton, OH/Central Catholic
Men's Golf      
Kyle Barkhurst Jr. Special Education Rootstown, OH/HS
Volleyball      
Mallory Lenhart So. Liberal Arts Lambertville, OH/Bedford
Brittany Morris Sr. Education North Royalton, OH/Padua Franciscan
Julianne O'Donnell Sr. Psychology Willowick, OH/Lake Catholic
Football      
Jack Dawson Sr. Biology Columbiana, OH/South Range
Garrett Patterson So. Sociology New Philadelphia, OH/Tusky Valley
Danny Reed So. Education Hartville, OH/Lake
Andrew Roy Jr. Criminal Justice Tallmadge, OH/HS
Tony Stover Sr. Business Management Akron, OH/Northwest