5.29.14 Thirty-Eight Walsh University Student-Athletes Earn All-GLIAC Academic Honors for Winter

Athletics, 2014-05-29

(Bay City, Mich.) -- The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) has announced the 2013-14 Winter All-Academic & All-Academic Excellence Teams.  Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student. Walsh University placed 20 student-athletes on the GLIAC All-Academic Team and 18 student-athletes on the GLIAC Academic Excellence Team.

All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49.  Academic Excellence Teams are comprised of student athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0.

GLIAC All-Academic Team (3.00-3.49)

Men's Basketball
Ryan Vanderhorst Sr. Education New Knoxville, OH/HS

Women's Basketball
Whitney Dabbelt Jr. Business West Carrollton, Ohio/Archbishop Alter

Tara Gallupe Sr. Business Management Pittsburgh, Pa./Avonworth
 
Anicia Clayton So. Computer Science Canton, Ohio/GlenOak

Sarah Stephenson So. Physical Therapy  New Philadelphia, Ohio
 
Rachel Trujillo So. Biology/Pre[Physical Therapy Cleveland, Ohio/Westlake
 

Men's Track & Field
Chris Gillis Sr. Bio-Chemistry Columbus, Ohio/Bishop Ready

Matt Roshak Sr. Education/Math North Canton, Ohio/Hoover

Matthew Thiessen So. Business Navarre, Ohio/Perry

Justin Groubert Jr. Math Hartville, Ohio/Lake

Jackson Zaremba Jr. Biology/Pre-Med Canton, Ohio/GlenOak


Women's Track & Field
Kendra Britzman So. Sociology Canton, Ohio/South

Sasha Christensen So. Education/Biology Villa Park, Ill./Willowbrook

Evan Haney So. Nursing  Copley, Ohio

Erica Hicks So. Nursing Garfield Heights, Ohio/Trinity
 
Shannon Montgomery So. Pre-Physical Therapy Newton Falls, Ohio
 
Erica Ruddock So. Nursing Wadsworth, Ohio

Kaitlyn Stayer So. Nursing Mogadore, Ohio/Field
 
Carly Walters Sr. Physical Therapy Twinsburg, Ohio/Trinity
 
Lissa Yoder Sr. Physical Therapy Cortland, Ohio/Maplewood


GLIAC All-Excellence Team (3.50.4.00)

Men's Basketball
Josh Henniger So. Accounting Massillon, Ohio/Jackson

Women's Basketball
Maggie Berry Sr. Education Cleveland, Ohio/St. Joseph Academy
 
Alyssa Jones Jr. Biology-Pre-Physical Therapy Louisville, Ohio

Men's Track and Field
Robert Brenneman So. Biology/Pre-Med Dundee, Ohio/Canton Central Cath.
 
Joshua Clark So. Liberal Arts Akron, Ohio/Manchester

Seth Kurzen So. Liberal Arts Massillon, Ohio/Perry

Joseph Mikulin So. Biology Akron, Ohio/Manchester
 
Daniel Reed Jr. Accounting Canton, Ohio/Jackson

Women's Track & Field
Wendy Bosley Jr. Phys. Ed/Pre-Physical Therapy Broadview Hts. Ohio/Brecksville

Liz Broome Sr. Biology/Pre-Physical Therapy Doylestown, Ohio/Chippewa

Bridget Burke Jr. Nursing Macedonia, Ohio/Trinity

Kelsey Dickey Jr. Education Cortland, Ohio/Lakeview

Gabrielle DiTullio Jr. Education Mt. Gilead, Ohio/Northmor

Stephanie Foster Sr. Physical Therapy Lodi, Ohio/Cloverleaf

Emily Keane So. Integrated Science Canton, Ohio/Central Catholic

Erin Peskua So. Biology/Pre-Physical Therapy Strongsville, Ohio

Katelin Smith Jr. Biology/Pre-Med North Lima, Ohio/South Range

Larissa Zeigler So. Biology/Pre-Physical Therapy North Ridgeville, Ohio/Elyria Catholic