7.24.14 WOMEN'S CROSS COUNTRY/TRACK & FIELD: Rob Mizicko Announces 2014-15 Cross Country/Track and Field Recruiting Class

Women's Track & Field, 2014-07-24

Walsh University cross country and track and field coach Rob Mizicko is proud to announce his 2014-15 recruiting class.

The Cavalier women have signed Kaitlyn Barber (Toledo Whitmer High School), Sarah Berger (Wadsworth High School), Lauren Bower (Mineral Ridge High School), Meredith Fennell (Northwest High School), Hannah Luke (Perry High School), Katie Mokros (Canton Central Catholic High School), Tori Reeves (Marlington High School).

Kaitlyn Barber (Toledo Whitmer) finished eighth in the Division I OHSAA State Track & Field Meet in the pole vault, earning All-Ohio honors. 

Sarah Berger (Wadsworth) was a Division I OHSAA State Track & Field Meet qualifier in the 4 x 800, 1600m run, and the 4 x 400m relay, earning All-Ohio honors in all three events. 

Lauren Bower (Mineral Ridge) was a Division III OHSAA State Track & Field Meet qualifier in the 300m hurdles. 

Meredith Fennell (Northwest) was a Division II OHSAA State Track & Field Meet qualifier in the long jump, 100m hurdles, and the 4 x 100m.  Meredith finished as State Runner-up in the 100m hurdles and ran a leg on the third place 4 x 100m relay, earning All-Ohio in both events.

Hannah Luke (Perry) had to sit out the 2014 post season due to an injury; but as a junior she was a State Meet qualifier in the 100m, 200m, 4 x 200, and 4 x 400m.  At the 2013 State Meet, Hannah finished seventh in the 100m, fourth in the 200m and anchored the 4 x 400m Relay to a State Title, earning All-Ohio honors in three events. 

Katie Mokros (Canton Central Catholic) was a Division III State Meet qualifier in the 100m and 200m in both 2013 and 2014.  In 2014, Katie finished as State Runner-up in both events, and in 2013, she finished as State Champion in both events, earning All-Ohio honors. 

Tori Reeves (Marlington) was a Division II State Meet qualifier in the 1600m and 4 x 800m relay.

ADDITIONAL MEMBERS OF RECRUITING CLASS

Name High School Event/Honors
Olivia Basso Louisville Hurdles
Emily Berger Rittman Ohio Dlll state qualifier in 4 x 200m relay
Amanda Blyer Louisville Hurdles
Mackenzie Dorin St. Joseph's Academy Sprints
Karley Dougherty Manchester Sprints
Megan Erwine Zanesville Bishop Rosecrans Ohio Dlll Regional qualifier in 200m, 400, 800m
Zoe Fete GlenOak Ohio Dl State Team qualifier in cross country
Alaina Glasgow Stow-Monroe Falls Sprints/Throws
Audra Gonda Louisville Throws
Maggie Kroll Waterford Ohio Dlll State Track qualifer in 4 x 200m relay
Katherine Schierloh Bishop Fenwick Ohio Dll Regional qualifer in high jump
Katelyn Semon Waterford Ohio Dlll Regional qualifier in 1600m, 3200m
Sarah Sotkovsky Mentor Ohio Dl Regionial qualifier in 100m hurdles
Amanda Vincent St. Thomas Aquinas Ohio Dlll State Team qualifier in cross country
Ebonee Williams Canton South Sprints